U19 PK: Latvija finišē ar uzvaru un 11. vietu, čempionu kauss dodas uz ASV

14.09.2022

FIBA U19 Pasaules kausa izcīņā Rīgā, Olimpiskajā sporta centrā, pēdējā spēļu dienā Latvijas U19 vīriešu izlase (2002./2003.dzimšanas gads) cīņā par 11. vietu pārspēja Irānas komandu – 71:63 (15:13, 24:20, 43:42). Finālspēlē ASV izlase ar 83:81 pieveica Franciju, spēlē par bronzu Kanāda ar 101:92 – Serbiju.

SIŽETS. Daudz cīņas, maz skaista basketbola. Latvijas izlases pirmā ofensīva (24:15 – 17. minūtē) iestrēga neprecīzajos metienos (puslaikā divpunktnieki 6/12, trīspunktnieki 3/22). Trešajā ceturtdaļā precizitāte neatgriezās un irāņi atjaunoja intrigu (36:40 – 28. minūtē). Par laimi, pēdējās 10 minūtēs latvieši sameta vairāk, nekā pirmajās 22 minūtēs kopā. Pēc 62:51 (35.) vēl gan bija 64:59. (37.), tomēr gala vārds piederēja mājiniekiem – 71:59 un 71:63.

Visā spēlē divpunktnieki 15/26 – 16/39, tālmetieni 8/36 – 5/39.

LŪZUMA BRĪDIS: Ceturtās ceturtdaļas vidū, kad no 53:49 izdevās panākt 62:51.

LĪDERI. Izšķirošā lūzuma brīdī 11 punktus guva pirmās trīs ceturtdaļas “klusējušais” Ričards Daniels Vanags, bet visā spēles laikā agresīvs un gana precīzs bija Dāvis Denafs (20 punkti), kura klātbūtnē komanda guva par 14 punktiem vairāk, nekā pretinieki (tāds pat rādītājs arī Krišam Helmanim).

TRENERA KOMENTĀRS. Latvijas U19 izlases galvenais treneris Nikolajs Mazurs:

“Spēles plāns aizsardzībā bija tāds pats, kā mūsu pirmajā spēlē Daugavpilī, un tas strādāja. Uzbrukumā labi, ka atradās spēlētāji, kas uzņēmās iniciatīvu, kā, piemēram, Dāvis Denafs, ar agresīvām darbībām panākot lūzumu. Kvalitāte nebija pati labākā, bet svarīgi, ka uzvarējām un čempionātu pabeidzām pozitīvā noskaņojumā.

Četrās nedēļās darbā iepazīt spēlētājus un izveidot komandu – tā bija jauna pieredze arī man. Daļēji izdevās, bet visu pagūt nebija iespējams un žēl, ka sastāva izvēli ietekmēja arī savainojumi.

Kopumā vakardienas spēle ar Austrāliju parādīja, ka mēs nebijām Pasaules kausa izcīņas pirmā astoņnieka komanda. Lai tāda būtu, nevajag sapņot – vajag strādāt, jau no mazotnes bērniem ieliekot stabilus basketbola prasmju pamatus. Bez tiem šādā līmenī cīnīties ir ļoti grūti, ja vien neesi no dabas apveltīts ar fenomenālu atlētismu, kā, piemēram, daži Āfrikas basketbolisti.

Pirms septiņiem gadiem, kad iepriekš strādāju ar jaunatnes izlasi, basketbolistu vidējais sagatavotības līmenis bija augstāks. Daudzus biju trenējis no bērna kājas, ilgi strādājām pie fundamentālām lietām. Piemēram, Dāvis Geks jau tad prata pareizi atbrīvoties metienam pēc aizsega, un šī prasme tagad viņam dod iespēju labi spēlēt arī pieaugušo basketbolā. Supertalanti jau nepazudīs, bet svarīgi ir kvalitatīvi sagatavot vidējo slāni, lai būtu meistarīga nākamā LBL spēlētāju paaudze.”

PĒCGARŠA. Komanda varēja izcīnīt arī augstāku vietu, taču varbūt pat labi, ka astotdaļfinālā ar Senegālu tālmetienu veiksme novērsās – palikšana ārpus labāko astoņnieka precīzāk iezīmēja fundamentālās problēmas, kuras panākumu reizēs izliekamies neredzam.

9. jūlijā.

Ceturtdaļfināls, par 1./8. vietu (Arēnā Rīga): Kanāda – Spānija 81:77, Senegāla – ASV 58:88, Lietuva – Francija 79:84 (pag.), Serbija – Argentīna 89:83.

Par 9./16. vietu (OSC): Puertoriko – Austrālija 52:95, Latvija – Korejas Republika 90:67, Irāna – Mali 71:59, Japāna – Turcija 49:97.

10. jūlijā

Pusfināls. Kanāda – ASV 86:92, Francija – Serbija 75:69.

Par 5.-8. vietu. Spānija – Senegāla 83:67, Lietuva – Argentīna 107:81. Par 9.-12. vietu: Austrālija – Latvija 89:44. Irāna – Turcija 61:84. Par 13.-16. vietu. Puertoriko – Korejas Republika 99:89, Mali – Japāna 104:66.

11. jūlijā

Fināls: ASV – Francija 83:81. Par 3. vietu: Kanāda – Serbija 101:92.

Par 5. vietu: Spānija – Lietuva 86:81 (pag.). Par 7. vietu: Senegāla – Argentīna 75:67. Par 9. vietu: Austrālija – Turcija 52:56. Par 11. vietu: Latvija – Irāna 71:64. Par 13. vietu. Puertoriko – Mali 92:95 (pag.).  Par 15. vietu: Korejas Republika – Japāna 95:92.